Money and price lists quiz for students.
Money and price lists quiz for students, unit cost of items calculation math quiz for kids in third grade, fourth grade and fifth grade. This quiz can help your kid know how to order and calculate money as shown on price lists. Your kid will have to apply basic mathematical operations in order to pass this quiz. Our quiz on money and price list is effective for teaching third graders how to calculate the individual unit cost of items and total cost. It tests the average third grader’s basic understanding of addition, subtraction, division and multiplication and how they can apply it in real life situations when they walk into a shop, supermarket or mall.